High School Basketball Scores From Friday Night

Quest BB Image

Shawnee County Scores:

Boys

Lansing 58 Seaman 44

Highland Park 55 Lee Summit  39

Topeka High 52 Hogan Prep 45

Lawrence Free State 57  Shawnee Heights 54

McPherson 63  Washburn Rural 55

Basehor-Linwood 81 Hayden 75

El Dorado 69, Rossville 39

Silver Lake 63 Riley County 54

 

Girls Scores

Seaman 65 Lansing 36

Hayden 61 Basehor-Linwood 43

Washburn Rural 60 McPherson 50

Shawnee Heights 43 Lawrence Free State 31

Highland Park 49 KC Turner 14

Riley County 69  Silver Lake 62

Rossville 41, El Dorado 36

 

^BOYS’ BASKETBALL=
Andale 44, Pratt 24
Andover Central 49, Andover 47
Augusta 63, Abilene 55
Baileyville-B&B 51, Washington County 38
Basehor-Linwood 81, Topeka Hayden 75
Beloit 83, Republic County 68
Bennington 63, Solomon 45
Bluestem 53, Flinthills 38
BV North 58, St. Thomas Aquinas 54
BV West 58, Blue Valley Southwest 53
Chapman 54, Salina Sacred Heart 37
Concordia 69, Smoky Valley 41
Council Grove 75, Rock Creek 64
Derby 81, Wichita Campus 48
Doniphan West 48, Frankfort 32
Falls City Sacred Heart, Neb. 59, Wetmore 46
Frontenac 61, Neodesha 49
Galena 67, Fredonia 61
Girard 40, Baxter Springs 39
Glasco/Miltonvale-Southern Cloud 56, Wilson 29
Goddard-Eisenhower 95, Arkansas City 36
Hanover 52, Troy 47
Holton 58, Royal Valley 30
Horton 67, Immaculata 40
Jefferson North 61, Jefferson West 60, 2OT
Junction City 50, Great Bend 15
Labette County 56, Fort Scott 36
Lansing 58, Topeka Seaman 44
Lawrence Free State 57, Shawnee Heights 54
Linn 44, Axtell 38
Lyndon 59, Chase County 42
Maize 53, Hutchinson 38
Maize South 79, Goddard 59
Manhattan 55, Dodge City 37
Marais des Cygnes Valley 48, Southern Coffey 34
Marshfield, Mo. 48, Olathe South 40
Marysville 61, Clay Center 57
Maur Hill – Mount Academy 50, Pleasant Ridge 26
McPherson 63, Washburn Rural 55
Minneapolis 57, Halstead 47, OT
Sabetha 70, Atchison County 33
Salina Central 62, Newton 45
Salina South 48, Buhler 41
Santa Fe Trail 61, Perry-Lecompton 56
Silver Lake 63, Riley County 54
SM South 75, DeSoto 49
St. Xavier 54, Cin. St. Xavier, Ohio 50
Sylvan-Lucas 78, Natoma 68
Valley Heights 76, Flint Hills Christian 17
Wellsville 71, Valley Falls 66
West Franklin 69, Oskaloosa 31
Wichita Bishop Carroll 51, Wichita South 43
Wichita East 71, Wichita North 61
Wichita Southeast 70, Kapaun Mount Carmel 43
^Alva Tournament=
South Barber 52, South Central 42
^Amos Morris/George Stephens Classic=
^Consolation Semifinal=
Russell 51, Lincoln 37
^Semifinal=
Ell-Saline 48, Nickerson 39
^Baldwin Tournament=
^Third Place=
Chanute 56, Burlington 42
^Blue Valley Shootout=
^Consolation Semifinal=
Olathe North 65, Grandview, Mo. 57
Olathe Northwest 50, KC Sumner 30
^Semifinal=
Highland Park 55, Lee’s Summit, Mo. 39
Lawrence 69, Blue Valley Stilwell 61
^Brewster (SageBrush)Tournament=
^Consolation Semifinal=
Heartland Christian 51, Healy 19
St. Francis 59, Logan 51
^Semifinal=
Stockton 52, Triplains-Brewster 23
Weskan 66, Stratton, Colo. 51
^Caldwell Tournament=
Argonia 48, Central Burden 26
Norwich 36, Caldwell 35
^Chapman Tournament=
El Dorado 69, Rossville 39
^Cheney Tournament=
^Pool Play=
^Pool A=
Wichita Collegiate 73, Hutchinson Trinity 51
^Cimarron Tournament=
^Semi-Finals=
Cimarron 91, Sublette 84
^Consolation Semifinal=
Satanta 64, Deerfield 54
^Circle Tournament=
Circle 78, Wichita Defenders 70
^Fairfield Tournament=
Chase 37, Cunningham 35
Fairfield 43, Otis-Bison 33
^Garden Plain Tournament=
Hesston 55, Emporia 28
Hesston 55, Emporia 28
^Goessel Tournament=
Goessel 65, Elyria Christian 34
Little River 48, Canton-Galva 39
^Goodland Tournament =
^Consolation Semifinal=
Norton 45, Wray, Colo. 20
^Semifinal=
Oakley 50, Goodland 44
Wallace County 61, McCook, Neb. 57
^Herington Tournament=
Southeast Saline 51, Rural Vista 39
^Holcomb Clarion Classic Roundball Tournament=
Denver South, Colo. 62, Garden City 52
Pueblo East, Colo. 72, Holcomb 70
Scott City 67, Wichita Trinity 51
^Hugoton Tournament=
^Consolation Semifinal=
Southwestern Hts. 59, Hooker, Okla. 53
^Semifinal=
Hugoton 52, Lakin 38
Ulysses 67, Perryton, Texas 63
^Humboldt Tournament=
Crest 57, Uniontown 41
^Kingman Tournament=
Kingman 64, Conway Springs 36
Wellington 51, Medicine Lodge 39
^Lakeside Tournament=
St. John’s Beloit-Tipton 61, Thunder Ridge 45
^Larned Tournament=
^Semifinal=
Larned 60, Spearville 39
St. John 67, Macksville 34
^Leavenworth Tournament=
^Consolation Semifinal=
Topeka 52, Hogan Prep, Mo. 45
Word of Life 68, North Kansas City, Mo. 58
^Semifinal=
Leavenworth 71, KC Washington 55
^Liberal Tournament=
Lawton, Okla. 60, Liberal 46
^Lincoln Tournament=
^Consolation Semifinal=
Ellsworth 61, Phillipsburg 51
^Marion Tournament=
Marion 61, Belle Plaine 38
Peabody-Burns 46, Remington 41
^Marmaton Valley Tournament=
Olpe 53, Northeast-Arma 50
West Elk 59, Marmaton Valley 11
^McCook Cattle Trail Tournament=
^Semifinal=
Oberlin-Decatur 47, Arapahoe, Neb. 34
^Moundridge Tournament=
Hillsboro 62, Moundridge 55
Lyons 37, Inman 34
^Oklahoma Bible Academy Prep Classic=
Wichita County 44, Ripley, Okla. 32
^Oxford Tournament=
Douglass 70, Oxford 37
^Pond Creek-Hunter Tournament=
^Fifth Place=
Deer Creek-Lamont, Okla. 49, South Haven 38
^Quinter Tournament=
^Consolation Semifinal=
Quinter 55, Wheatland-Grinnell 44
^Semifinal=
Ellis 64, Rawlins County 63
Hoxie 55, Dighton 28
^Rolla Tournament=
^Consolation Semifinal=
Rolla 58, Greeley County 44
South Baca, Colo. 57, Moscow 23
^Semifinal=
Beaver, Okla. 70, Syracuse 61
Elkhart 82, Johnson-Stanton County 62
^Shawnee Mission Tournament=
^Consolation Semifinal=
SM North 74, SM West 63
^Semifinal=
McGuinness, Okla. 64, St. James Academy 59
SM East 75, Center, Mo. 53
^Skyline Tournament=
Pretty Prairie 66, Stafford 48
Sedgwick 70, Pratt Skyline 56
^St. Mary’s Tournament=
Onaga 57, Mission Valley 45
^Trego Tournament=
Hodgeman County 39, Trego 37
^Semifinal=
Smith Center 72, Western Plains 47
^Tri-County Classic=
Bennington 63, Solomon 45
Minneapolis 57, Halstead 47
^Udall Tournament=
Cedar Vale/Dexter 60, Elk Valley 29
Udall 56, Attica 36
^Yates Center Tournament=
Cherryvale 62, Yates Center 36
^POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=
Mill Valley vs. KC Turner, ppd.
Maranatha Academy vs. McLouth, ccd.
^Leavenworth Tournament=
^Semifinal=
KC Wyandotte vs. Raytown South, Mo., ppd. to Dec 14.
^GIRLS’ BASKETBALL=
Abilene 53, Augusta 43
Andover 42, Andover Central 41
Axtell 54, Linn 41
Beloit 55, Republic County 32
Buhler 63, Salina South 45
Chapman 55, Salina Sacred Heart 30
Cherryvale 55, Sedan 38
Clearwater 45, Chaparral 34
Concordia 42, Smoky Valley 40
Doniphan West 38, Frankfort 34
Elk Valley 56, Cedar Vale/Dexter 20
Erie 44, Humboldt 37
Falls City Sacred Heart, Neb. 51, Wetmore 33
Flinthills 52, Bluestem 31
Fort Scott 63, Labette County 39
Frontenac 56, Neodesha 20
Galena 70, Fredonia 32
Girard 44, Baxter Springs 37
Goddard-Eisenhower 74, Arkansas City 56
Halstead 48, Minneapolis 39
Hanover 43, Troy 41
Holton 49, Royal Valley 42
Horton 60, Immaculata 29
Jackson Heights 42, St. Mary’s 28
Jefferson North 56, Jefferson West 20
Kapaun Mount Carmel 67, Wichita Southeast 26
Lawton, Okla. 56, Liberal 31
Lyndon 37, Chase County 30
Maize 41, Hutchinson 23
Manhattan 49, Dodge City 30
Marysville 45, Clay Center 42
Nemaha Valley 60, Riverside 19
Olathe Northwest 49, Blue Valley Stilwell 44
Pleasant Ridge 31, Maur Hill – Mount Academy 22
Pratt 57, Andale 42
Riley County 69, Silver Lake 62
Rock Hills 45, Tescott 40
Sabetha 33, Atchison County 27
Salina Central 60, Newton 37
Santa Fe Trail 44, Perry-Lecompton 27
Shawnee Heights 43, Lawrence Free State 31
Spearville 38, Kiowa County 31
St. Thomas Aquinas 55, BV North 41
Sylvan-Lucas 47, Natoma 33
Topeka Hayden 61, Basehor-Linwood 43
Topeka Seaman 65, Lansing 36
Valley Falls 44, Wellsville 31
Valley Heights 70, Flint Hills Christian 7
Washburn Rural 60, McPherson 50
Washington County 40, Baileyville-B&B 35
Weskan 54, Liberty (Joes) / Stratton, Colo. 36
Wichita Campus 47, Derby 44
Wichita East 43, Wichita North 41
Wichita Heights 68, Wichita West 12
Wichita South 41, Wichita Bishop Carroll 23
^Alva Tournament=
South Central 31, Cherokee, Okla. 29
^Baldwin Tournament=
^Championship=
Baldwin 37, Louisburg 35
^Brewster (Sagebrush) Tournament=
^Consolation Semifinal=
Heartland Christian 49, Healy 36
Logan 48, St. Francis 28
^Semifinal=
Triplains-Brewster 47, Stockton 43
Weskan 54, Stratton, Colo. 36
^Caldwell Tournament=
Argonia 47, Central Burden 21
Norwich 42, Caldwell 34
^Cattle Trail Tournament=
^Consolation Semifinal=
Oberlin-Decatur 56, Hitchcock County, Neb. 36
^Chapman Tournament=
Rossville 41, El Dorado 36
^Cheney Tournament=
^Pool Play=
^Pool A=
Hutchinson Trinity 54, Wichita Collegiate 24
^Pool B=
Clearwater 45, Chaparral 34
^Cimarron Tournament=
^Semi-Finals=
Meade 50, Bucklin 38
^Consolation Semifinal=
Satanta 35, Deerfield 19
^Circle Tournament=
Circle 42, Wichita Defenders 36
^Fairfield Tournament=
Cunningham 53, Chase 15
Otis-Bison 45, Fairfield 28
^Garden Plain Tournament=
Garden Plain 58, Rose Hill 55
Hesston 45, Emporia 11
^Goessel Tournament=
Goessel 43, Elyria Christian 25
Little River 45, Canton-Galva 27
^Goodland Tournament =
^Consolation Semifinal=
Norton 41, Burlington, Colo. 35
^Semifinal=
Goodland 40, Oakley 28
McCook, Neb. 41, Wallace County 28
^Herington Tournament=
Northern Heights 58, Centre 35
Southeast Saline 44, Rural Vista 23
^Holcomb Clarion Classic Roundball Tournament=
Garden City 66, Denver South, Colo. 29
Holcomb 82, Pueblo East, Colo. 58
^Holcomb Clarion Classic Roundball Tournament=
Wichita Trinity 50, Scott City 38
^Hugoton Tournament=
^Consolation Semifinal=
Guymon, Okla. 45, Lakin 41
Ulysses 51, Southwestern Hts. 47
^Semifinal=
Hugoton 48, Gruver, Texas 42
^Kingman Tournament=
Wellington 56, Medicine Lodge 28
^Lakeside Tournament=
Thunder Ridge 46, St. John’s Beloit-Tipton 44, OT
^Larned Tournament=
^Semifinal=
Ellinwood 60, Hoisington 39
^Lincoln Tournament=
^Consolation Semifinal=
Phillipsburg 49, Plainville 30
Russell 59, Nickerson 29
^Semifinal=
Central Plains 56, Ellsworth 47
Ell-Saline 38, Lincoln 20
^Marion Tournament=
Marion 54, Belle Plaine 25
^Marmaton Valley Tournament=
West Elk 36, Marmaton Valley 14
^Moundridge Tournament=
Hillsboro 51, Moundridge 43
Lyons 71, Inman 38
^Oklahoma Bible Academy Prep Classic=
Wichita County 57, Oklahoma Christian School, Okla. 27
^Osawatomie Tournament=
^Third Place=
Central Heights 50, Spring Hill 46
^Oxford Tournament=
Douglass 49, Oxford 26
^Paola Tournament=
^Seventh Place=
Highland Park 49, KC Turner 14
^Championship=
St. James Academy 38, Bonner Springs 35
^Pond Creek-Hunter Tournament=
^Seventh Place=
South Haven 43, Mulhall-Orlando, Okla. 30
^Quinter Tournament=
^Consolation Semifinal=
Wheatland-Grinnell 66, Quinter 25
^Semifinal=
Ellis 60, Golden Plains 37
Hoxie 64, Dighton 56
^Rolla Tournament=
Beaver, Okla. 42, Syracuse 33
^Consolation Semifinal=
Greeley County 41, Rolla 39
Moscow 67, Elkhart 57
^Semifinal=
South Baca, Colo. 43, Johnson-Stanton County 38
^Skyline Tournament=
Pretty Prairie 45, Stafford 14
Sedgwick 46, Pratt Skyline 33
^St Paul Tournament=
Southeast 47, Derby 44
^St. Mary’s Tournament=
Mission Valley 42, Onaga 27
^Trego Tournament=
^Consolation Semifinal=
Trego 46, Western Plains 22
^Semifinal=
Smith Center 40, Hodgeman County 14
^Tri-County Classic=
Bennington 42, Solomon 37
Halstead 48, Minneapolis 39
^POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=
Maranatha Academy vs. McLouth, ccd.