High School Basketball Scores – Tuesday, January 21

high-school-basketball-2

CITY SCORES

BOYS 

Hayden 69 Park Hill (MO) 52 (at Basehor-Linwood Tournament)

GIRLS

Hayden 67 Platte County (MO) 32 (at Baseh0r-Linwood Tournament)

Manhattan 33 Washburn Rural 27

Lawrence 71 Topeka High 37

State Scores

Holcomb 60, Hays-TMP-Marian 43

Balko, Okla. 66, Moscow 51

Burlingame 77, Waverly 59

Fowler 75, Minneola 43

Kiowa County 46, Ingalls 42

Marais des Cygnes Valley 67, Madison 44

Midland Adventist Academy 75, Independence Home School 63

Olpe 55, Lebo 43

Plainville 61, Norton 45

Southern Coffey 60, Hartford 47

Spearville 49, Deerfield 25

Sunrise Christian 81, St. Mary’s Academy 41

Adolph Rupp Tournament

Andale 65, Rose Hill 29

Cheney 45, Halstead 41

Baldwin Tournament

Augusta 65, KC Christian 36

Baldwin 68, Anderson County 37

Bonner Springs 63, Perry-Lecompton 58

Wellsville 47, KC Bishop Ward 39

Basehor Linwood Invitational

Ottawa 62, Pembroke Hill, Mo. 48

Topeka Hayden 69, Park Hill, Mo. 52

Burlington Tournament

Burlington 50, Christ Preparatory Academy 48

Labette County 65, Iola 59, OT

Paola 60, Santa Fe Trail 40

Sabetha 74, Rossville 43

Burrton Invitational Tournament

Berean Academy 65, Pretty Prairie 34

Little River 76, Inman 74

Canton-Galva Tournament

Rock Creek 64, Ell-Saline 42

Wichita Home School 78, St. John’s Military 37

Centre Tournament

Rural Vista 59, Elyria Christian 16

Cherokee Southeast Tournament

Southeast 50, Columbus 40

Hi-Plains League Tournament

Cimarron 64, Lakin 54

Meade 63, Syracuse 56

Satanta 74, Sublette 60

Southwestern Hts. 71, Elkhart 62

Hillsboro Tournament
First Round

Hillsboro 50, Goodland 47

Wamego 63, Republic County 58

Hoisington Tournament
First Round

Minneapolis 68, Russell 35

Otis-Bison 57, Ellinwood 37

McLouth Invitational Tournament

Heritage Christian 79, Oskaloosa 64

McLouth 88, Maranatha Academy 87

Riverside 60, Jefferson North 56

Valley Falls 67, Atchison County 17

Nemaha Valley Tournament

Falls City, Neb. 60, St. Mary’s 35

Jackson Heights 64, Horton 53

Nemaha Valley 51, Hiawatha 33

Silver Lake 53, Marysville 41

Northern Plains League Tournament
Consolation

Lakeside 42, Lincoln 32

Pike Valley 50, Chase 41

Consolation Semifinal

Glasco/Miltonvale-Southern Cloud 42, Wilson 28

Rock Hills 42, Natoma 37

Semifinal

St. John’s Beloit-Tipton 57, Osborne 34

Sylvan-Lucas 61, Thunder Ridge 48

Northwest Kansas League Tournament

Dighton 62, Oberlin-Decatur 47

Hoxie 78, Quinter 40

Rawlins County 76, St. Francis 65

Wallace County 75, Wichita County 38

Pleasanton Tournament

Humboldt 76, Central Heights 70

Pleasanton 84, Altoona-Midway 23

Uniontown 46, Jayhawk Linn 40

Raider Classic Tournament

Bishop Seabury Academy 56, Immaculata 47

Salina Tournament

Abilene 73, Clay Center 33

Concordia 69, Smoky Valley 38

Salina Central 62, Andover 58

Salina South 62, Salina Sacred Heart 47

Shawnee Mission West Tournament

Lansing 87, KC Schlagle 51

Rockhurst, Mo. 55, SM West 51

Skyline 54 Classic Tournament

Attica 65, Cunningham 34

Norwich 53, Pratt Skyline 46

South Barber 70, Stafford 54

Word of Life 54, Kinsley 43

South Central Border League Tournament

Argonia 44, Sedan 38

Caldwell 51, Oxford 41

Udall 60, Cedar Vale/Dexter 21

West Elk 59, South Haven 15

Spring Hill Tournament

Gardner-Edgerton 55, Spring Hill 53

Goddard-Eisenhower 85, Metro Academy 47

KC Piper 65, Osawatomie 34

Louisburg 41, KC Sumner 39

St. John Tournament
First Round

Larned 60, Medicine Lodge 41

St. John 60, Nickerson 46

Sterling Tournament

Maize South 56, Lyons 42

Sterling 68, Southeast Saline 66, OT

Consolation Semifinal

Hutchinson Trinity 59, Remington 26

Tonganoxie Invitational

Jefferson West 44, Tonganoxie 35

Twin Valley League Tournament

BV Randolph 46, Frankfort 43, OT

Consolation

Clifton-Clyde 70, Doniphan West 60

Washington County 55, Wetmore 41

Wilson County Classic
Consolation Semifinal

Cherryvale 49, Fredonia 42

Erie 60, Neodesha 50

Semifinal

Girard 47, Caney Valley 26

Independence 68, Bluestem 25

GIRLS’ BASKETBALL

Andover Central 51, Maize 39

Augusta 35, El Dorado 23

Bishop Miege 67, St. James Academy 44

Burlingame 38, Waverly 31

BV North 62, SM West 39

Chase County 50, Herington 37

Council Grove 63, West Franklin 17

Derby 43, Arkansas City 35

Emporia 43, Junction City 35

Garden City 68, Ulysses 57

Goddard-Eisenhower 58, Wichita Campus 46

Great Bend 64, Larned 34

Hartford 32, Southern Coffey 29

Heritage Christian 50, KC East Christian 34

Hutchinson 49, Goddard 38

Immaculata 45, Christ Preparatory Academy 19

Kapaun Mount Carmel 59, Wichita East 19

KC Piper 50, Mill Valley 34

Kiowa County 49, Ingalls 40

Lawrence 71, Topeka West 37

Lyndon 53, Mission Valley 47

Maize South 51, Nickerson 35

Manhattan 33, Washburn Rural 27

Marais des Cygnes Valley 50, Madison 37

McPherson 47, Circle 33

Minneola 50, Fowler 45

Mulvane 40, Clearwater 39

Newton 40, Valley Center 25

Northern Heights 68, Osage City 18

Olathe East 56, Hogan Prep, Mo. 26

Olpe 64, Lebo 34

Oxford 46, Elk Valley 16

Perry-Lecompton 58, Oskaloosa 29

Rolla 76, Walsh, Colo. 45

Rose Hill 48, Wichita Collegiate 32

SM South 47, SM East 46

Spearville 52, Deerfield 12

Wichita Bishop Carroll 38, Wichita Heights 33

Wichita Northwest 50, Wichita North 30

Wichita South 66, Wichita Southeast 15

Basehor Linwood Invitational

Ottawa 44, Park Hill, Mo. 35

Topeka Hayden 67, Platte County, Mo. 32

Burlington Tournament

Burlington 49, Iola 22

Paola 49, Rossville 30

Sabetha 76, Wichita Northfield 7

Santa Fe Trail 54, Labette County 36

Centre Tournament

Centre 77, Flint Hills Job Corps 16

Elyria Christian 54, Solomon 34

Cherokee Southeast Tournament

Columbus 52, Southeast 38

St. Paul 51, Oswego 34

Hi-Plains League Tournament

Cimarron 71, Lakin 42

Meade 70, Satanta 30

Southwestern Hts. 51, Elkhart 23

Syracuse 42, Johnson-Stanton County 38, OT

Hillsboro Tournament
First Round

Hesston 51, Goodland 18

Hillsboro 47, Republic County 23

Hoisington Tournament
First Round

Hoisington 60, Victoria 46

Minneapolis 47, Otis-Bison 24

Northern Plains League Tournament
Consolation

Lincoln 33, Lakeside 26

Tescott 41, Rock Hills 33

Consolation Semifinal

Pike Valley 45, Glasco/Miltonvale-Southern Cloud 30

Sylvan-Lucas 43, Natoma 41

Semifinal

Osborne 59, Wilson 44

Thunder Ridge 33, St. John’s Beloit-Tipton 30

Northwest Kansas League Tournament

Dighton 44, Rawlins County 11

Hoxie 65, St. Francis 13

Northwest Kansas League Tournament

Trego 56, Wichita County 27

Wallace County 63, Oberlin-Decatur 42

Pleasanton Tournament

Humboldt 65, Altoona-Midway 14

Jayhawk Linn 47, Central Heights 42

Pleasanton 47, Uniontown 39

Sterling Tournament

Hutchinson Trinity 35, Beloit 42

Lyons 75, Southeast Saline 56

Sterling 65, Word of Life 31

Tonganoxie Invitational

Silver Lake 67, Atchison 45

Tonganoxie 40, Eudora 35

Twin Valley League Tournament
Consolation

Doniphan West 39, Clifton-Clyde 38

Frankfort 42, Blue Valley Stilwell 31

Troy 47, Onaga 33

Wilson County Classic
Consolation Semifinal

Erie 47, Bluestem 30

Neodesha 48, Fredonia 39

Semifinal

Cherryvale 45, Girard 32

Independence 51, Caney Valley 38