State basketball tournament pairings

AM 580 WIBW

High School Hoops Logo

WEDNESDAY
6A Boys, Wichita
Blue Valley Northwest vs. Free State, 3:00
Derby vs. Garden City, 4:45
Wichita North vs. Blue Valley, 6:30
Shawnee Mission East vs. Wichita East, 8:15

5A Girls, Topeka
Aquinas vs. Leavenworth, 3:00
Newton vs. Andover, 4:45
Mill Valley vs. Salina South, 6:30
Kapaun vs. Miege, 8:15

4A Boys, Salina
Ottawa vs. Anderson County, 3:00
Andale vs. Piper, 4:45
Highland Park vs. Winfield, 6:30
Abilene vs. Independence, 8:15

3A Girls, Hutchinson
Garden Plain vs. Riley County, 3:00
Caney Valley vs. Russell, 4:45
Burlington vs. Sabetha, 6:30
Hillsboro vs. Holcomb, 8:15

2A Boys, Manhattan
Meade vs. Oswego, 3:00
Inman vs. Moundridge, 4:45
Lyndon vs. Ness City, 6:30
Republic County vs. Jeff County North, 8:15

1A Division I Girls, Emporia
Hoxie vs. South Haven, 3:00
Wilson vs. Baileyville B & B, 4:45
Norwich vs. Dighton, 6:30
Golden Plains vs. Hope, 8:15

1A Division 2 GIrls, Hays
Ingalls vs. Southern Coffey County, 3:00
Wilson vs. Baileyville B & B, 4:45
Norwich vs. Dighton, 6:30
Rexford-Golden Plains vs. Hope, 8:15

THURSDAY
6A Girls, Wichita
Wichita South vs. Blue Valley, 3:00
Blue Valley North vs. Olathe Northwest, 4:45
Olathe South vs. Wichita Heights, 6:30
Maize vs. Washburn Rural, 8:15

5A Boys, Topeka
Shawnee Mission South vs. Salina South, 3:00
Mill Valley vs. Andover, 4:45
Lansing vs. Hays, 6:30
Emporia vs. Kapaun, 8:15

4A Girls, Salina
Wamego vs. Pratt, 3:00
Fort Scott vs. Clearwater, 4:45
McPherson vs. Labette County, 6:30
Paola vs. Tonganoxie, 8:15

3A Boys, Hutchinson
Scott City vs. Pittsburg Colgan, 3:00
Nemaha Valley vs. Wichita Independent, 4:45
Humboldt vs. Salina Sacred Heart, 6:30
Beloit vs. Silver Lake, 8:15

2A Girls, Manhattan
Jeff County North vs. Meade, 3:00
Moundridge vs. Northern Heights, 4:45
Smith Center vs. Sedan, 6:30
Sterling vs. Republic County, 8:15

1A Division I Boys, Emporia
South Haven vs. Minneola, 3:00
Hoxie vs. Stockton, 4:45
St. John-Hudson vs. Burrton, 6:30
Olpe vs. Centralia, 8:15

1A Division 2 Boys, Hays
Fowler vs. Cunningham, 3:00
Wallace County vs. Colony Crest, 4:45
Hutchinson Central Christian vs. Axtell, 6:30
White City vs. DIghton, 8:15

Coverage on 580 WIBW begins Wednesday at 2:30.