Sub State Games for Friday March 1st

High School Hoops Logo

Friday games:

Class 6A Boys

Manhattan @ Derby

Wichita Southeast @ Wichita East

Hutchinson @ Wichita North

Blue Valley West @ Olathe South

Shawnee Mission West @ Blue Valley Northwest

Lawrence Free State @ Olathe East

Blue Valley @ Shawnee Mission East

Dodge City @ Garden City

Class 5A Girls

Leavenworth @ Seaman

Shawnee Heights @ Mill Valley

Bishop Carroll @ Wichita Kapaun

Salina Central @ Newton

Andover  @ Andover Central

Shawnee Mission South @ St. Thomas Aquinas

Blue Valley SW @ Bishop Meige 

Great Bend @ Salina South

Class 4A Girls

Wamego vs. Hayden

Holton vs. Santa Fe Trail

Hesston vs. Abilene

Clay Center vs. McPherson

Frontenac vs. Girard

Columbus vs. Fort Scott

Chanute vs. Independence

Labette Co. vs. Circle

Augusta vs. Wellington

Mulvane vs. Clearwater

Paola vs. Spring Hill

Baldwin vs. Ottawa

Andale vs. Pratt

Colby vs. Hugoton

Bonner Springs vs. Tongonoxie

Atchison vs. KC Piper

Class 3A Boys

Silver Lake vs. Marysville

Osage City vs. Council Grove

Wichita Independent vs. Douglass

Remington vs. Garden Plain

ACCHS vs. Sabetha

Nemaha Valley vs. Horton

Marion vs. Salina Sacred Heart

Haven vs. Hillsboro

Humboldt vs. Burlington

Eureka vs. Central Heights

Scott City vs. Southwestern Heights

Cheney vs. Holcomb

Phillipsburg vs. Minneapolis

Beloit vs. Hoisington

Riverton vs. Caney Valley

Pittsburg Colgan vs. Galena

Class 2A Girls

Northern Heights vs. Bishop Seabury

KC Christian vs. Burlingame

Pleasanton vs. Oswego

Sedan vs. Yates Center

Washington Co. vs. Lincoln

Republic Co vs. Ell Saline

Elkhart vs. Stanton Co.

Meade vs. Hodgeman

Moundridge vs. Peabody

Berean Academy vs. Chase Co.

Jeff County North vs. Troy

Doniphan West vs. Valley Falls

Ellis vs. Ness City

Smith Center vs. Oakley

Central Plains vs. Pratt 

Sterling vs. Kiowa Co.

Class 2A Boys

West Elk vs. Pleasanton

Oswego vs. Sedan

Burden vs. Peabody Burns

Moundridge vs. Berean Academy

Little River vs. Sterling

Inman vs. Central Plains

Class 1A D1 Boys

Pretty Prairie vs. Burrton

Centre vs. Langdon

Centralia vs. Lynn

Hanover vs. Valley Heights

Mineola vs. Spearville

South Central vs. Deerfield

Olpe vs. Lebo

Waverly vs. Heritage Christian Academy

 Stockton vs. Downs-Lakeside

Pike Valley vs. Osborne

St. John-Hudson vs. LaCrosse

Macksville vs. Victoria

South Haven vs. Caldwell

Udall vs. St. Paul

Hoxie vs. Rawlins Co.

St. Francis vs. Quinter

Class 1A Div 1 Girls

Valley Heights vs. Centralia

Hanover vs. Lynn

Spearville vs. South Central

Buckland vs. Satanta

Olpe vs. Hartford

Waverly vs. Lebo

 Cedar Vale vs. South Haven

St. Paul vs. Caldwell

Class 1A Div 2 Boys

Colony Crest vs. Elk Valley

Chetopa vs. South Coffey Co.

B&B vs. Wetmore

Frankfort vs. Axtell

Fowler vs. Moscow

Rollas vs. Ashland

Dighton vs. Northern Valley

Palco vs. Western Plains

Hutchinson Central Christian vs. Otis-Bison

Wilson vs. Sylvan-Lucas Unified

Beloit-St. John/Tipton vs. Tescott

White City vs. Hope

Bird City-Cheylin vs. Brewster/Winona TriPlains

Sharon Springs-Wallace Co. vs. Weskan

Cunningham vs. Stafford

Attica vs. South Barber

Class 1A Div 2 Girls

 Wilson vs. Otis-Bison

McPherson-Elyria Christian vs. Sylvan-Lucas Unified

Hope vs. Tescott

Beloit-St. John/Tipton vs. White City

Norwich vs. Attica

Argonia vs. South Barber

 

 

Class 1A D2